فيبرواسكن پيشرفته کبد

کبد بزرگترین غده داخلی بدن است که وزنی حدود 1.5 – 1 کیلوگرم را دارا می باشد. کبد در ربع فوقانی راست شکم درست در زیر قفسه سینه چسبیده به دیافراگم قرار دارد و تا حدودی به ربع فوقانی طرفی چپ کشیده شده است. تقریبا 1500 سی سی خون در دقیقه از کبد عبور می کند. انسان بدون کید ظرف مدت 24 ساعت می میرد. با این حال با 10 تا 20 درصد کبد خود می تواند زنده بماند.


مهم ترین وظایف کبد

 1. دفع سموم
 2. ساختن پروتئین های حیاتی
 3. تنظیم مصرف قند خون
 4. سوخت و ساز چربی
 5. ساخت برخی هورمون های ضروری


عوامل ایجاد اختلال در عملکرد کبد

 1. ویروس ها(هپاتیتBوCو ..)
 1. سموم
 1. انواع داروهای خوراکی مانند قرص ضد بارداری
 1. فعال شدن غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن(بیماری اتوایمیون)
 1. کافئین، سیگار، الکل
 1. برنامه غذایی کم پروتئین، پرکربوهیدرات، پرچربی(چربی های اشباع و هیدروژنه)
 1. برخی افزودنی های مواد غذایی

 

بیماری های مربوط به کبد

بیماری های کبدی از جمله بیماری های شایع در کشور ما می باشند. هپاتیت ویروسی B و C جزو مهم ترین علل بیماری های کبدی بوده که ممکن است منجر به فیبروز و در نهایت سیروز کبدی شوند.
امروزه کبد چرب در کشور ما و سایر کشورهای دنیا در حال افزایش بوده و یکی از شایع ترین بیماری های مطرح در طب داخلی است که با رسوب قطرات چربی در کبد بیماران مشخص می شود. بیشترین شیوع کبد چرب در بین افراد دارای اضافه وزن، چاق، کم تحرک و نیز مصرف کنندگان الکل دیده می شود که این مسئله نشان دهنده نقش بارز تغذیه در ابتلا و یا پیشگیری از این بیماری است.


روش های تشخیص

روش های متعددی برای تشخیص بیماری های کبدی وجود دارد که در این بین بیوپسی کبد، از رایج ترین روش های موجود است. این روش در کنار مزایای خود، معایبی نیز دارد که محققان را بر آن داشته است که روش های نوینی برای تشخیص دقیق تر بیماری های کبدی ابداع کنند. یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های ارائه شده جهت تشخیص و اندازه گیری دقیق شدت فیبروز و سیروز کبدی و همچنین استئاتوز کبد، انجام تست فیبرواسکن است. فیبرواسکن در بررسی برخی ضایعات کبدی ناشی از ابتلا به کبد چرب، هپاتیت نوع B , c و… بسیار موثر است.


فیبرواسکن چیست؟

دستگاه فیبرواسکن با استفاده از امواج اولتراسوند میزان سختی کبد را اندازه گیری کرده و شدت فیبروز و سیروز کبدی را تشخیص می دهد.

انجام تست فیبرواسکن با نظر و صلاحدید پزشک معالج در موارد بسیاری می تواند جایگزین بیوبسی کبد باشد.
مدل جدید این دستگاه علاوه بر اندازه گیری میزان سختی کبد(فیبروز) دارای قابلیت اندازه گیری CAP در طی انجام تست می باشد.

CAP یک پارامتر معتبر برای تشخیص استئاتوز (میزان چربی در سلول های کبدی) به صورت کمی می باشد. این تست در صورت نیاز به راحتی قابل انجام است و یک ارزیابی دقیق و منحصر به فرد از کبد را ممکن می سازد.
انجام فیبرواسکن یک روش غیر تهاجمی و بسیار ساده است که فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد. پزشک از شما می خواهد که به پشت بخوابید. دست راست خود را زیر سر قرار دهید سپس امواج از انتهای یک پروب اولتراسوند کوچک به کبد فرستاده می شود. دستگاه میزان چربی و سفتی کبد را نشان می دهد.

 

 

6 thoughts on “فيبرواسكن پيشرفته کبد

 1. با عرض سلام خسته نباشید
  آقای دکتر نمی خواستم بدون اینکه ویزیت بدم سوال بپرسم اما خیلی اورژانسی بود آخه تو شهر آبادان آنچنان دکتر خوبی وجود نداره بیشتر آدمارو به مرگ میکشونن
  اقای دکتر من یک دختر 23 ساله هستم و مجرد و چهار ساله مبتلا به بیماری خود بیمار نگری و بی خوابی دوچار شدم و از قرص های کوئتیاپین 200 و کلونازپام 2 و دپاکتین 500 استفاده میکنن اصلا تو فامیلمون کسی به بیماری که الان گرفتم دوچار نشده بود غیر داییم که سرطان ریه و روده داشت اینجور که گفتن به خاطر مشروب بوده ما بیشتر تو فامیل مرگ به علت سکته مغزی داریم البته عمم سرطان سینه داشت که فوت کرد این باعث شده وقتی امسال تو ماه رمصان وسطاش بعد از یبوست خون به مقدار متوسط دیدم اونم روشن ترسیده وسریعا به دکتر مراجعه کردم دکتر تا سه روز آمپول کا و قرص و پماد داد علت را جویا شدم دکتر گفت بواسیر ولی هر چقدر التماس کردم سونوگرافی بدهم یا آزمایش خون یا مدفوع یا ام آر ای دکتر گفت نه بعدش به یک دکتر دیگه مراجع کردم اونم همینو گفت البته اضافه کرد تا سه روز در تشت آب گرم همراه با مقداری پدادین بشینم که بعد اینکه قرص خوردم و دیدم خوب شدم ادامه ندادم تا اینکه چند ماه بعد دوباره شروع شد البته شبه قبلش به شدت عصبی شدم و فرداش با کمال ناباوری با اینکه مدفوع سفت نداشتم اما خون بود دیگه دوباره دکتر رفتم و مجبورش کردم که برام آزمایش بنویسد دکتر گفت تا یک هفته این دارو هارو مصرف کنم اگر خوب نشدم سونو یا کولو مینویسد . داروها عبارتند از بیزاکودیل 100 قرص 5 میلی قبل صبحانه و قبل شام شکم خالی بعد این قرص تا چند روز اول شکمم انگار رودهاش دارن فشار میدن که به دکتر گفتم و عرض کرد تا چند دقیقه درد داری که گفتم حداقل تا 3 یا 5 دقیقه دکتر گفت این برای اینکه روده ام کار کنه بعدش خون قطع بود اما رنگ دسشوییم عادی نبود یا به دنگ عدسی بود یا مایل به قرمز البته دکتر پیدرولاکس هم برایم تجویز کرده بود که نخوردم بعد یک هفته من ترشی فراوون مخصوصا نمک دار زیاد خوردم دوباره خون دیدم به دکتر رفتم و دکتر گفت اول برو پیش جراح تا ببینه بواسیرت نیاز به عمل داره اگه نداشت کلونسکپی انجام بده خوب من رفتم پیش جراح و اون با انگشت معقد و معاینه کرد گفت یک بواسیر زخم شده
  ولی از نظر من این ها دلیل منطقی برای تغییر رنگ دستشویی من نبودن به همین دلیل به دکتر گفتم واون آزمایش مدفوع نوشت و من خون به روشنی چند قطره در مدفوع دیدم اما آزمایشگاه مدفوع بدون هیچ باکتری یا خون دیده نشده اعلام کرد
  آقای دکتر نمیگم کلونسکوپی نمیدم من چندین سال پشت هم سونوگرافی کلیه مثانه تخمدان رحم انجام میدادم آخریش بهمن سال گذشته بود آقای دکتر من از سرطان روده بزرگ میترسم درسته میگن تو سن بزرگتر ولی خیلی ها تو جوونی دوچاره ش شدند متاسفانه البته بگم سیگاری نیستم مشروب نمیخورم قلیون یکبار مصرف کردم که بعدش اعتراف کردم و دیگه سمتش نرفتم البته بگم هیچگونه رابطه جنسی از معقد نداشته ام اگر نیاز است اول هزینه بپردازم اعلام کنید من هزینه کامل میفرستم به هر شماره کارتی که بفرستید . حضورا حتما به دیدنتون میام اما خوشحال میشم با دقت بخونین و بگین در حد چند درصد احتمالش به سرطان یا پولیپ سرطانی هست ؟؟؟
  با تشکر

  1. سلام
   دوست من خانمه عزیز شما هیچ مشکلی نداری و تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم همین مشکلاتو دارن
   این رفتارهای شما جزیی از توهمات فکری و جستوجوی اینترنتی در مورد بیماریتون هست که در فضای مجازی از کاه کوه و از مورچه اژدهای شاخ دار میسازن.
   شما غذاهای فیبر دار و آبکی بخورید و تا مدتی از خوردن غذاهای سرخ کردنی و خشک و کنسرو خوداری کنید و با استرس و توهمات نابجا و تلقین زیاد زندگی نکنید بموقع بخوابید و صبح زود بیدار شوید . تغییر در کل اجزای بدنتون حس میکنید👌

 2. سلام آقای دکتربیمارتون خانم مریم زمانی هستم بیماری اتوایمون دارم که توحاملگی هفت ماهه بچم مرد الان یه مدتی پهلوراستم هر دفعه درد میگیره انگارتودندهام فشارمیاره آزارم ۵۰ پردنیزولون۵ میخوام قرصموکم کردیدقبل ۷/۵ میخوردم ولی به خاطر بچه داری نتونستم بیام ببینمتون نکنه چیزیم شده چیکارکنم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.